tel. kom. 515 877 556

e-mail: info@axilla.pl

Zadzwoń

Napisz

  1. pl
  2. en

Czym różnią się dezodoranty, antyperspiranty i blokery potu?

 

Wiedza na temat stosowanych kosmetyków, w tym przeciw poceniu jest coraz większa, jednak nie każdy wnikliwie interesuje się tym tematem. Współczesny zabiegany człowiek przyzwyczajony do wygody i szybkiego rezultatu wybiera najskuteczniejsze rozwiązania. Przy tym nieustanna pogoń za doskonałością na wielu życiowych polach jak prowadzony styl życia czy dynamicznie rozwijająca się kariera wymagają nieskazitelnego wyglądu. Wszystko to sprawia, że dbałość o higienę jest zaliczana do podstawowych kwestii. Stosowanie wielu kosmetyków, o nie zawsze sprzyjającym dla zdrowia składzie chemicznym może przynieść w przyszłości poważne konsekwencje. Stąd, istotne jest szerzenie wiedzy na temat kosmetyków mających codzienny kontakt ze skórą.

 

W uświadamianiu konsumentów nie zawsze pomocne są etykiety produktów, na których  znajdziemy nazwy: dezodorant, antyperspirant i bloker potu. Jak rozróżnić ich działanie i czym  tak naprawdę są wspomniane środki? Aby w pełni to wyjaśnić należy wskazać występujące miedzy nimi różnice.

 

Wyjaśniając kwestię dezodorantów trzeba podkreślić, że preparaty tego rodzaju nie likwidują potu, a jedynie neutralizują jego nieprzyjemny zapach. Dezodoranty składają się głównie z alkoholu, który naturalnie wykazuje właściwości antybakteryjne, czyli hamujące rozwój bakterii rozkładających pot, a co za tym idzie ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu jest niewielkie. Oprócz wspomnianego alkoholu w dezodorantach często występują składniki aktywne również wykazujące właściwości antybakteryjne. Za neutralizację przykrego zapachu odpowiadają z kolei w dużej mierze substancje zapachowe i perfumy. Dezodoranty występują w formie sprayu, w kulce roll-on, sztyfcie czy kremie. Podsumowując, zadaniem dezodorantów nie jest likwidacja potu, a jedynie maskowanie brzydkiego zapachu. Zawarty w nich alkohol nie redukuje ilości wydzielanego potu, wobec czego na ubraniach mogą się pojawić nieestetyczne lepkie plamy potu.

Kosmetyki i preparaty do walki z potem

– czy są groźne dla zdrowia?

 

Zdając sobie sprawę z tego, że współczesne życie, aktywność zawodowa i rozwój kariery oraz związane z tym kontakty z innymi ludźmi wymagają właściwego podejścia do higieny ciała, każdy świadomy człowiek stara się o siebie zadbać jak najlepiej. Przede wszystkim istotna jest troska, aby ciało było czyste i zadbane, a ubiór schludny. Stąd decyzja o stosowaniu kosmetyków przeciw poceniu wydaje się być uzasadniona i konieczna.

 

Jednak czy ludzie dysponują pełną wiedzą na temat rodzajów kosmetyków używanych na co dzień? Czy mają świadomość, czego tak na prawdę używają każdego dnia, aby ich ciało nie pociło się, a przy tym pięknie pachniało? Wraz ze wzrostem świadomości ludzi pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących składów popularnych kosmetyków, w tym stosowanych na co dzień antyperspirantów czy silnie hamujących pot blokerów. Czy są bezpieczne dla zdrowia? Czy ich skuteczne działanie może przynieść daleko idące następstwa w naszym organizmie?

 

Na te i inne pytania, odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule.

Nie bez powodu regularne korzystanie z sauny wpływa na poprawę samopoczucia oraz wzrost odporności. Co więcej ostatnie doniesienia dowodzą, że pocenie się w saunie minimalizuje ryzyko powstania chorób układu sercowo-naczyniowego. W trakcie sesji w saunie można wypocić znaczne ilości zgromadzonych w organizmie toksyn, co przynosi długoterminowe korzyści. Jest to swego rodzaju stan podobny do tego, który odczuwa organizm podczas aktywności fizycznej. W celu schłodzenia organizmu, ciało jest mobilizowane do intensywnej produkcji potu.

 

W sytuacjach stresowych, kiedy poziom kortyzolu i adrenaliny rośnie, organizm zaczyna produkować przez gruczołowe potowe zlokalizowane pod pachami, dłońmi i stopami więcej potu niż zwykle. W ten sposób następuje redukcja negatywnych odczuć związanych ze stresem. Nadmiernie pocące się osoby mogą odczuwać wówczas duży dyskomfort.

 

Pot składa się z głównie z wody, domieszki soli i tłuszczu. Za przykry zapach spod pach odpowiadają głównie bakterie bytujące na skórze, które w zetknięciu z potem tworzą nieprzyjemną woń. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu mogą być również sztuczne włókna stosowane w produkcji odzieży np. poliester. Dlatego istotne jest używanie ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, równie ważne wprowadzenie jest do diety żywności nieprzetworzonej. Istotna jest także odpowiednia higiena mająca na celu oczyszczenie skóry  z resztek pozostałych po stosowaniu dezodorantów, a także antyperspirantów i tzw. blokerów potu.

Substancją odpowiedzialną za lepsze wchłanianie składników zawartych w dezodorantach, antyperspirantach i blokerach jest  glikol propylenowy (propylene glycol). Sam w sobie nie jest toksyczny, jednak ułatwia penetrację układu nerwowego, wprowadzanie w głąb organizmu substancji aktywnych, w tym również toksycznych.

 

Niepozorne wydawało by się, że substancje zapachowe takie jak aromaty i perfumy szybko wnikają przez skórę, gromadząc się na tyle w organizmie, że potrafią być przekazywane genetycznie kolejnemu potomstwu. Ich stężenie wykryto również w mleku karmiących matek. Z racji tego, że wiele składników zapachowych może być odpowiedzialne za powstawanie alergii, stąd warto wziąć pod uwagę ewentualny wybór kosmetyków bezzapachowych.

 

Najmniej szkodliwym z wymienionych składników wydaje się być alkohol etylowy zawarty w dezodorantach. Szybko ulatnia się ze skóry, jednak może prowadzić do jej podrażnienia. Niemniej, nie ma tak szkodliwego wpływu na zdrowie jak aluminium, ftalany  i triclosan.

Preparatami hamującymi wydzielanie potu są antyperspiranty, które zawierają w składzie aluminium oznaczane w skrócie ACH, czyli Aluminium Chlorohydrate. Składnik ten zatyka pory skórne, zatem po pewnym czasie pot z gruczołów potowych jest blokowany, a pory zaczopowane. Naturalny proces pocenia zostaje zahamowany, a sole aluminium redukując pot uniemożliwiają tym samym bakteriom przekształcanie wydzielanego naturalnie potu w przykry zapach. Z uwagi na swoje bardziej inwazyjne działanie, rekomenduje się, aby antyperspirantów zawierających ACH nie stosować codziennie. Ważne jest także, aby nie aplikować preparatów z aluminium na podrażnioną depilacją skórę. Nie do końca wiadomo w jak dużym stopniu może się wówczas aluminium chlorohydrate  kumulować w organizmie. Antyperspiranty również występują w podobnych formach jak dezodoranty tj. w sztyfcie, kremie, roll-on czy w formie spray’u. Zachowanie świeżości w ciągu dnia jest pożądane, dlatego ludzie częściej sięgają po antyperspiranty niż dezodoranty.

 

Najsilniejszym preparatem stosowanym w nadmiernej potliwości (hyperhidrosis) są blokery potu, które jak sama nazwa wskazuje blokują wydzielany pot. Silniejsze działanie wynika z wyższej zawartości stężenia chlorku glinu niż w antyperspirantach. Należy dodać, że osoby cierpiące na tą uciążliwą dolegliwość wydzielają 4-5 razy więcej potu niż przeciętnie pocąca się osoba. Blokery potu dostępne są pod postacią kulki (roll-on), a także tabletek doustnych. Skutecznie blokują gruczoły potowe, które mogą nie wydzielać potu nawet przez kilka dni. Stąd blokery w formie kosmetyku używa się zazwyczaj raz bądź dwa razy w tygodniu, na noc po kąpieli. Ze względu na wyższą zawartość ACH trzeba szczególnie uważać, żeby skóra nie była podrażniona ani uszkodzona, ponieważ najczęstszym skutkiem na jaki uskarżają się osoby je stosujące jest uciążliwe szczypanie i pieczenie, dlatego nie są polecane dla osób z wrażliwą skórą. Całkowite zahamowanie procesu pocenia przyczynia się do namnażania bakterii. Skóra jest wtedy znacznie bardziej podatna na zakażenia, dlatego długotrwałe stosowanie blokerów potu może prowadzić do wystąpienia wymagających leczenia stanów zapalnych w okolicach gruczołów potowych pach.

Kosmetyk zawiera w swoim składzie charakteryzujący się działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym i dezynfekującym, olejek z drzewa herbacianego. Ten silny naturalny składnik jest często stosowany w kosmetyce, w tym w preparatach antytrądzikowych. Jego dobroczynne właściwości normalizują wydzielanie sebum, wspomaga on również leczenie nadmiernej potliwości.

 

Kolejnym składnikiem jest dogłębnie nawilżająca i regenerująca skórę oraz mająca właściwości przeciwzapalne, alantoina. Jej działanie polega na stymulowaniu odbudowy podrażnionej i uszkodzonej przez golenie skóry. Zmniejsza przy tym zaczerwienia, a skóra staje się aksamitna w dotyku.

 

Z innych obecnych składników pochodzenia naturalnego jest ekstrakt z omanu wielkiego. Rzadko obecnie stosowane zioło, w dawnych czasach było powszechnie stosowane w medycynie. Jego dobroczynne właściwości obejmują wspomaganie leczenia trądziku i zmniejszanie łojotoku. Ekstrakt z omanu wielkiego jest pomocny w zwalczaniu liszai, owrzodzeń i pleśniawek, jak również w leczeniu zapalenia mieszków włosowych. Ten naturalny składnik jest bogactwem inuliny, olejku eterycznego, fitosteroli, laktonu seskwiterpenowego, poliacetylenów i triterpenów. Dzięki ekstraktowi z omanu wielkiego Axilla wykazuje silne działanie antyseptyczne. Podobne działanie wykazuje szałwia lekarska, zawierająca w składzie liczne biologiczne czynne składniki, m.in. saponiny, garbniki, triterpeny, flawonoidy, kwasy organiczne. Ponadto szałwia charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwgrzybicznymi, ściąga skórę  oraz działa przeciwpotne. Jej obecność w serum  wspomaga regulację pracy gruczołów potowych.

 

Jak zostało wspomniane Axilla pachnie świeżo, a za zapach odpowiada obecność olejku z mięty pieprzowej, wykazująca działanie oczyszczające, antyseptyczne i przeciwświądowe. W serum wpływa również na detoksykację gruczołów potowych i pozostawia na skórze przyjemny i odświeżający zapach.

Kilka słów na zakończenie

 

Świadomość społeczeństwa rośnie w zakresie wielu aspektów życia, w tym również kosmetyków zawierających niekiedy kontrowersyjne składniki, dlatego też skupienie się wyłącznie na skutecznym działaniu przeciw poceniu jest niewystarczające. Holistyczne podejście zakłada minimalizowanie używania preparatów, które w perspektywie regularnego stosowania nie są obojętne dla naszej skóry.

 

Wprowadzenie pozytywnych zmian w diecie oraz wybór antyperspirantów i blokerów potu o jak najbardziej przyjaznym, naturalnym składzie oraz dogłębne oczyszczenie porów skóry na pewno będzie krokiem ku równowadze i lepszemu zdrowiu. W celu uzupełnienia codziennej pielęgnacji warto włączyć serum oczyszczające Axilla, które z powodzeniem może stać się jednym z ulubionych nawyków pielęgnujących.

Dieta a praca gruczołów potowych

 

Czy dieta może mieć wpływ na regulację potu wydzielanego przez gruczoły potowe? Tak. Wiele produktów ma bezpośredni wpływ na ilość wydzielanego potu. Chętnie spożywane w nadmiernej ilości napoje jak kawa, czarna herbata i alkohol, prowadzą do przyśpieszenia krążenia  krwi, a co za tym idzie powodują wzrost temperatury ciała prowadząc do powstawania potu. Substancje takie jak kofeina, teina i alkohol wykazują działanie zbliżone do tych odczuwanych w sytuacjach stresowych, wtedy również następuje przyśpieszenie krążenia, temperatura ciała wzrasta powodując wydzielanie potu. Również spożywanie nadmiernej ilości ostrych przypraw wpływa na podniesienie temperatury ciała. Są to takie przyprawy jak pieprz, chilli, cynamon, imbir i kurkuma.  Jeśli problemem jest nadmierna potliwość, warto zmienić dania kuchni orientalnej na śródziemnomorską. Bazuje ona na spożywaniu dużej ilości świeżych warzyw takich jak obfitujące w potas pomidory i cukinię oraz ziół jak bazylia czy oregano.

 

Równie istotne jest spożywanie umiarkowanej ilości dań mięsnych, mleka, śmietany, tłustych sosów. Jeśli zależy nam na ograniczeniu nieprzyjemnego zapachu potu, warto ograniczyć spożywanie takich warzyw jak cebula, czosnek i por, które mają wpływ na intensywność wydzielanego potu. Zamiast tego można wprowadzić z korzyścią dla zdrowia świeże zioła jak pietruszka, mięta, bazylia czy koper.

Jednym z głównych składników ciała człowieka jest woda, również wydzielany pot zawiera pewną jej ilość. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia, mogą to być 2-3 litry wody mineralnej lub różnego rodzaju naparów ziołowych z mięty pieprzowej, melisy, szałwii, wierzby białej czy pokrzywy.

Właściwa pielęgnacja i higiena pach

 

Mając świadomość jakie ewentualne konsekwencje dla naszej skóry i zdrowia niesie stosowanie środków przeciw poceniu należy podkreślić znaczenie właściwej pielęgnacji. Przy codziennym dbaniu o stan skóry twarzy i ciała nie powinno się zapominać o tak ważnym miejscu, jakim są pachy. Skóra pod pachami jest narażona na codzienne działanie substancji chemicznych zawartych w preparatach przeciw poceniu. Ponadto, częste golenie pach (czy podawanie skóry zabiegom depilacji woskiem) prowadzą do podrażnień skóry, umożliwiając wnikanie również szkodliwych substancji.  

 

Korzystając z preparatów takich jak dezodoranty, a zwłaszcza antyperspiranty i blokery potu zawierające aluminium chlorydate warto mieć na uwadze dokładne oczyszczenie skóry w obrębie pach. ACH blokuje gruczoły potowe uniemożliwiając swobodne oddychanie skóry, stąd bardzo ważne jest ich odblokowanie. Warto zastanowić się czy dostępne na rynku kosmetyki do kąpieli: żele pod prysznic czy mydła są na tyle skuteczne, aby dokładnie usunąć pozostałości po stosowanych wcześniej środkach dedykowanych do walki z potem i resztek rozkładu aluminium.

 

Analiza rodzimego rynku kosmetycznego pozwoliła stwierdzić brak specjalnie dedykowanego kosmetyku do codziennej pielęgnacji skóry pach. Na sklepowych półkach nie było dotąd specyfiku, który w sposób kompleksowy zatroszczyłby się o wymagającą skórę pod pachami. Dlatego też, po dogłębnej analizie tego tematu, w ścisłej współpracy z doświadczonym fitoterapeutą powstało serum oczyszczająco-pielęgnujące Axilla. Lekkie serum zawiera skondensowane składniki aktywne, doskonale radzące sobie z problemami tej konkretnej partii skóry. Nazwa serum wywodzi się z języka angielskiego i oznacza pachę. Axilla dokładnie usuwa zanieczyszczenia z pach - resztki składników zawartych w dezodorantach, antyperspirantach i blokerach potu. Jest to kosmetyk, który w bezpieczny sposób może być używany nawet przez dzieci powyżej trzeciego roku życia. Serum można stosować regularnie w domu podczas codziennego rytuału pielęgnacji podczas brania kąpieli, nie wymaga dodatkowych nakładów pracy i czasu. Z racji swojego silnego działania pielęgnacyjnego sprawdzi się również jako podstawa pielęgnacji po bardziej inwazyjnych zabiegach kosmetycznych wykonywanych w obrębie pach (takich jak np. botoks, jonoforeza czy epilacja laserowa).  Po wykonaniu takiej serii zabiegów, skóra pod pachami jest bardzo uwrażliwiona, dlatego istotna jest delikatna pielęgnacja przyśpieszająca gojenie podrażnionych miejsc. Walka z problemem nadpotliwości to złożony temat, na który ma wpływ wiele czynników. Niemniej, właściwe podejście do ochrony skóry pach pozytywnie wpłynie na skuteczność stosowanych zabiegów. Reprezentująca wysoką jakość Axilla stanowi idealne uzupełnienie pielęgnacji pozabiegowej w domu. Wygodna w użyciu butelka z pompką pozwala na wygodne dozowanie ilości kosmetyku. Pierwsze odczucie związane z Axillą to przyjemny świeży miętowo-drzewny zapach i lekka, przyjemna konsystencja.

 

Mało skomplikowany skład zawiera przebadane dermatologicznie, wykazujące prozdrowotne działanie składniki aktywne. Ciemny kolor serum wynika z obecnego w składzie węgla aktywnego, absorbującego ze skóry toksyny. Przy regularnym stosowaniu, co najmniej 4 razy w tygodniu przez okres miesiąca, serum wspomaga również rozjaśnianie nieestetycznych, kłopotliwych ciemnych plam pod pachami.

Pocenie jako naturalny proces organizmu

i korzyści z nim związane.

 

Większość ludzi stosujących wszelkiego rodzaju kosmetyki hamujące wydzielanie potu i jego często przykry zapach zapomina, że pocenie jest naturalnym procesem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skóra odgrywa istotną rolę w procesie usuwania toksyn. Pot wydzielany ze zlokalizowanych na całym ciele (głównie na dłoniach, stopach i pachwinach) gruczołów potowych pozwala utrzymać prawidłową ciepłotę ciała oraz ułatwia usuwanie z organizmu różnego rodzaju pozostałości produktów przemiany materii.

 

Dzięki poceniu usuwane są niekorzystne substancje, mające wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego. To ważny element obronny organizmu. Jeśli podczas choroby intensywnie się pocimy ułatwiamy organizmowi szybki powrót do zdrowia. Należy podkreślić, że komórki organizmu zainfekowane przez wirusy i toksyny są znacznie słabsze niż zdrowe komórki i charakteryzują się mniejszą tolerancją na wysokie temperatury. W związku z tym, kiedy organizm samoistnie wpłynie na podniesienie temperatury ciała, infekcja jest znacznie szybciej zwalczana.

Reasumując, po porównaniu dostępnych na rynku środków dedykowanych do walki z potem, warto wybierać te o najbardziej przyjaznym składzie. W przypadku naturalnego pocenia wystarczy stosować antyperspiranty jedynie w wyjątkowych sytuacjach stresowych i przy nadmiernej aktywności fizycznej. W trosce o swoje zdrowie warto sięgać po blokery potu tylko jako konieczność, a każde niepokojące symptomy konsultować z lekarzem specjalistą. Nadmiernie wydzielany pot może wiązać się z obecnością różnych chorób jak cukrzyca, choroby tarczycy, choroby układu pokarmowego, dlatego zanim wprowadzi się do użytku  blokery potu, warto wykonać odpowiednie badania, a wyniki skonsultować z lekarzem.

 

Nadpotliwość niekiedy bywa na tyle uciążliwa, że wiele osób decyduje się na nowoczesne zabiegi hamujące wydzielanie potu. Wśród takich zabiegów możemy wyróżnić: zastrzyki z toksyny botulinowej (botoksu), zabiegi jonoferezy, lipolizy oraz liposukcji laserowej. Bardzo popularnym zabiegiem kosmetycznym stosowanym również w okolicach pach jest epilacja laserowa, czyli trwałe usuwanie owłosienia za pomocą lasera. Należy mieć na uwadze, że skóra po takich zabiegach jest bardziej uwrażliwiona i warto w tym czasie szczególnie się o nią zatroszczyć. Dedykowana do tego celu jest odpowiednia pielęgnacja.

Jaki wpływ na zdrowie mogą mieć substancje zawarte w preparatach dedykowanych do walki z potem ?

 

Triclosan, ftalany, parabeny, glin, formaldehyd, tetrahydroksychlorek glinowocyrkonowy to tylko niektóre ze składników kosmetyków dostępnych na sklepowych półkach. Nie są one niestety obojętne dla naszej skóry, a znajdziemy je w wielu kosmetykach dedykowanych do walki z potem. Najbardziej popularnym składnikiem zawartym w preparatach przeciw poceniu jest glin, czyli wspomniane aluminium chlorodyrate (ACH). Istnieje wiele kontrowersji związanym z ACH. Jednym z nich jest fakt, że aluminium przedostaje się porami skóry i gromadzi w organizmie. Z niepotwierdzonych dotąd badań naukowych wynika, że coraz częściej zawarte w kosmetykach aluminium można łączyć z rozwojem choroby Alzheimer’a,  a także raka piersi. Z uwagi na bliskie usytuowanie gruczołów potowych pach zaczęto podejrzewać, że wykryte w dole pachwowym aluminium ma związek ze stosowaniem antyperspirantów. Jednak warto mieć na uwadze, że antyperspiranty nie są jedynymi preparatami zawierającymi ACH. Składnik ten obecny jest również w szminkach, podkładach do twarzy, a także wodzie. Niemniej, kontrowersyjna opinia nadal wymaga odpowiedniej weryfikacji.

 

Amerykańska organizacja non-profit, szerząca profilaktykę raka piersi - Breast Cancer Fund (BCF) oprócz bliżej znanego opinii publicznej aluminium chlorydate wylicza także inne substancje zawarte w preparatach przeciw poceniu jako groźne dla zdrowia. Są to m.in. triclosan i ftalany oba składniki silnie wpływają na gospodarkę hormonalną kobiet, łączone są również z zachorowaniem na raka piersi.

 

Kolejnymi substancjami złą sławą owianymi wyróżnionymi przez BCF są parabeny. Odpowiedzialne są za powstawanie alergii. Wchłaniane przez pory skórne mogą poważnie zakłócać pracę hormonów kobiet. Należy jednak dodać, że najnowsze badania naukowe burzą niektóre niepochlebne opinie na temat parabenów. Pierwsze wzmianki na temat szkodliwego działania parabenów pojawiły się po tym jak Dr Philippa Darbre z University of Reading w Anglii w swoich badaniach pokazała związek pomiędzy stosowaniem parabenów i ich możliwym działaniem zakłócającym pracę hormonów steroidowych (proestrogenowych). Ich obecność wykrytą w ciele kobiet zaczęto wiązać z zachorowaniem na złośliwego guza piersi oraz raka. Niemniej, dalsze wyczerpujące badania przeprowadzone przez Scandinavian Society of Cosmetic Chemists ukazały wyniki świadczące o bezpieczeństwie takich parabenów jak propylo- i butyloparabenu. Wniosek jest taki, że parabeny są jednym z najczęściej spotykanych składników w kosmetykach codziennego użytku, w tym preparatach przeciw poceniu. Każdy świadomy konsument powinien sam zdecydować, czy chce ograniczyć ich stosowanie. Należy podkreślić, że nie zawsze jest to możliwe, ponieważ większość ogólnodostępnych kosmetyków je zawiera.

Warto się zastanowić dlaczego większość ludzi skupia się na kwestii hamowania, blokowania

oraz neutralizowania nieprzyjemnego zapachu potu?

Odpowiedź jest prosta. Kosmetyczne specyfiki mimo krótkotrwałego rezultatu, cieszą się dużą popularnością, ponieważ dzięki nim każdy jest w stanie nadążyć za tempem współczesnego świata, czuć się świeżo i pewnie, bez nieprzyjemnego zapachu. Należy podkreślić, że codzienne stosowanie dezodorantów daje jedynie chwilowy komfort, że ma się kontrolę nad własnym ciałem.

 

Na funkcjonowanie ciała, a więc również na zapach i intensywność  potu znaczący wpływ ma stosowana dieta, prowadzony styl życia jak również coraz częściej - przypadkowo zdiagnozowane przez lekarzy wahania hormonalne.

 

W pierwszej kolejności powinno się zadbać o uregulowanie zmian hormonalnychwziąć pod lupę ewentualne schorzenia, zgłębić temat zdrowego odżywiania oraz przejść na bardziej świadomy styl życia.

 

Zamów Axille do domu!

Zamów Axille do domu!

Treść serwisu prawnie chroniona © Axilla 2019

NIP: 589-205-20-77
REGON: 382967387
VAT UE: PL5892052077
BDO: 000150150160
 
KONTO ALIOR BANK:
29 2490 0005 0000 4530 7466 6571 
IBAN: PL29 2490 0005 0000 4530 7466 6571 
Kod SWIFT/BIC Alior Banku: ALBPPLPW 
WYŁĄCZNY DYSTRYBUTOR W POLSCE:
 
EKO-MAR
NIP: 766-163-78-09
Uścikowo 41

64-600 Oborniki

e-mail: b2b@axilla.pl

tel: +48 722 158 628

Axilla:

Sklep:

PRODUCENT

 

 

     

 

Reskowo 11

83-334 Miechucino

e-mail: info@axilla.pl

tel: +48 515 877 556

Zamów Axille do domu!

NIP: 589-205-20-77
REGON: 382967387
VAT UE: PL5892052077
BDO: 000150150160
 
KONTO ALIOR BANK:
29 2490 0005 0000 4530 7466 6571 
 
IBAN: PL29 2490 0005 0000 4530 7466 6571 
Kod SWIFT/BIC Alior Banku: ALBPPLPW 
NIP: 589-205-20-77
REGON: 382967387
VAT UE: PL5892052077
BDO: 000150150160
 
KONTO ALIOR BANK:
29 2490 0005 0000 4530 7466 6571 
 
IBAN:
PL29 2490 0005 0000 4530 7466 6571 
 
Kod SWIFT/BIC Alior Banku:
ALBPPLPW